Godziny otwarcia
Pon - pt / 8:00 - 20:00
Lokalizacja
Trójmiasto i okolice
Facebook
Kliknij tutaj

Etapy prac

Chemia czyszcząca

1. Zaplanowanie pracy

  • Identyfikacja zabrudzeń
  • Dobór odpowiedniej chemii pod daną powierzchnię czyszczącą

Dobra organizacja pracy znacznie skraca czas realizacji danego zlecenia, nie obniżając jakości. Przed pierwszym krokiem, czyli przystąpieniem do usuwania zabrudzeń typu piasek, glina, kwarc, gips, węgiel, włókna celulozowe, włókna pochodzące z ubrań, włosy ludzkie, sierść, papier, trawa itp. lokalizujemy miejsca, gdzie możemy korzystać z ciepłej wody, usuwać brudną, przenosimy meble, tworząc lepszy dostęp do powierzchni czyszczonej czy przedłużaczami doprowadzamy listwy, pod które możemy podpiąć sprzęt czyszczący. Będąc na miejscu wykonania usługi, identyfikujemy rodzaj zabrudzeń i pod nie dobieramy odpowiednie środki chemiczne. Prawidłowe użycie detergentów eliminuje potrzebę powtarzania płukania, czyli ryzyka związanego z przemoczeniem dywanu, wykładziny czy tapicerki. Optymalizujemy każdą wykonywaną czynność tak, aby efekt finalny był jak najlepszy.


Usunięcie zabrudzeń

2. Usunięcie zabrudzeń

Usunięcie zabrudzeń nierozpuszczalnych w wodzie ani w środkach chemicznych. Wykorzystanie odkurzacza kolumnowego tj. odkurzacza szczotkowego czy pionowego.

Etap ten jest niezbędny do uzyskania pożądanego efektu końcowego. Odkurzanie na sucho wg naszych standardów jest obowiązkowym krokiem poprzedzającym czyszczenie, niezależnie od stosowanej metody. Wirująca szczotka w czasie pracy rozczesuje włókna i radzi sobie o wiele lepiej niż tradycyjne ssawki. Przekłada to się na możliwość usunięcia mocno zbitego brudu zalegającego głęboko w osnowie dywanu czy wykładziny, który na pierwszy rzut oka jest niezauważalny. W przypadku braku regularnego dbania w przestrzeniach biurowych występuje kumulacja brudu szczególnie przy wejściach czy tzw. ciągach komunikacyjnych. Odkurzanie tych miejsc zajmuje praktycznie tyle samo czasu co suma wszystkich pozostałych etapów. Nie powielamy błędów osób, które świadomie pomijają ten etap, skracając czas swojej pracy, mówiąc, że brud i tak zostanie odessany podczas pracy maszyny ekstrakcyjnej.


Aplikacja presprayu i odplamiaczy

3. Aplikacja presprayu i odplamiaczy

Wiele rodzajów zabrudzeń na różnych powierzchniach czyszczonych wymusza stosowanie różnorodnych środków do wstępnego rozpuszczenia brudu. Oddzielenie brudu od włókna wymaga aplikacji chemii typu prespray. Działanie środków chemicznych tego typu musi odbywać się w określonych temperaturach. Zazwyczaj jest to temperatura oscylująca w granicach 65 stopni Celsjusza zapobiegając przy tym krystalizacji, ale w niektórych przypadkach działamy wrzątkiem i aplikowane preparaty mają temperaturę w granicach 95 stopni Celsjusza. Temperatura jest jednym z ważniejszych czynników w całym procesie specjalistycznego czyszczenia, ponieważ podnoszenie temperatury roztworu chemicznego o 10 stopni może podwoić siłę działania, zatem zwiększyć skuteczność jego działania. Pomijając suchą parę, przy normalnym ciśnieniu temperatura wody nie może przekroczyć 100 stopni Celsjusza. Większość włókien syntetycznych, które wykorzystywane są do produkcji wyrobów tekstylnych, m.in. wykładzin dywanowych ulega zmiękczeniu w temperaturze większej niż 149 stopni Celsjusza.
Praca przy wykorzystaniu wysokiej temperatury dodatkowo redukuje napięcie powierzchowne nie wspominając już o efektywności działania środków czyszczących typu prespray.

Podsumowując, dobór odpowiedniego środka w zależności od rodzaju materiału, który podlega czyszczeniu jest elementem kluczowym aby bezpiecznie pozbyć się, skumulowanych zabrudzeń.
Ta specjalistyczna chemia przy nieumiejętnym użyciu może spowodować wiele szkód i nieodwracalnych skutków, dlatego odradzamy eksperymentowanie samemu przy użyciu zasadowych środków chemicznych, gdzie odczyn PH, wspomagając się tzw. bosterami , może sięgać górnych granic testów lakmusowych, które wskazują na wysoki odczyn alkaliczny. Jednakże trzeba podkreślić fakt, że wszystkie środki używane przez nas posiadają odpowiednie atesty dla naszej branży i są bezpieczne dla zdrowia. W naszym przypadku, gdy pojawiają się wątpliwości co do wyboru najlepszego detergentu, przeprowadzamy test stabilizacji koloru oraz czy następuje migracja. Przeprowadzenie takiego testu może wykluczyć dany środek bądź dać nam pewność, że czyszczenie jest w 100% bezpieczne i nie niesie z sobą ryzyka przebarwienia, rozwarstwiania, falowania czy kurczenia wykładziny.


Działanie mechaniczne

4. Działanie mechaniczne

Czynnik wtarcia zaaplikowanej chemii jest istotny, aby jej działanie było równomierne w każdym miejscu wykładziny poddanej czyszczeniu. Do tego celu oprócz ręcznych szczot nylonowych wykorzystujemy szorowarkę z dwiema szczotkami cylindrycznymi o napędzie przeciwbieżnym, która doskonale radzi sobie z każdym metrażem, znacznie podnosząc efektywność pracy. Rozczesuje i podnosi włókna, nadając się do pracy na sucho np. suche wiórki jak i na mokro tj. wcieranie presprayu.

Maszyny tego typu wspomagają rozpuszczanie brudu. Stworzenie zawiesiny z odseparowanego brudu znacznie ułatwia płukanie ekstraktora piorącego. Rozpuszczenie brudu, który kumulował się w wykładzinie przez wiele miesięcy, a nawet i lat, jest nie możliwe w kilka sekund. Dlatego odpowiednie, najlepiej mechaniczne wtarcie chemii jest konieczne, by naruszyć skumulowany brud i uzyskać zadowalający efekt końcowy.


Płukanie

5. Płukanie

Po rozpuszczeniu brudu usuwamy go z powierzchni czyszczonej przy pomocy ekstraktora czyli urządzenia natryskowo-ssącego. Najbardziej rekomendowana przez nas metoda czyszczenia to ekstrakcja. Zapewnia ona najlepsze efekty pracy i eliminuje ryzyko ewentualnych pozostałości środków chemicznych. Chemia używana do płukania jest niskopieniąca i doskonale współgra z wcześniej aplikowanymi środkami typu prespray. Roztwór roboczy przy dużym ciśnieniu natrysku może usunąć mocne zabrudzenia, tłuste plamy, błoto, smary czy olej. Takie podejście przekłada się na dłuższy efekt czystości. Do skutecznej pracy niezbędne jest również prawidłowe odciągnięcie płukanki. W tym celu dysponujemy maszyną z podwójnym, trzykomorowym systemem ssącym. Dzięki czemu maksymalna ilość zabrudzeń trafia do zbiornika odzyskowego, a materiał czyszczony pozostaje jedynie wilgotny, a nie mokry. Przy odpowiedniej cyrkulacji powietrza materiał czyszczony jest suchy w niespełna parę godzin i nadaje się do użytku.


Impregnacja

6. Impregnacja

Po zakończonym procesie prania, opcjonalnie możemy przystąpić do zaczesania włókna i zabezpieczenia powierzchni czyszczonej. Impregnacja polega na tym, że efekt czystości utrzyma się dłużej, a bieżąca pielęgnacja czy usuwanie plam jest o wiele łatwiejsze, czy w niektórych przypadkach w ogóle możliwe. Koncentraty hydrofobowe posiadają właściwości antysteteczne oraz wodoodporne, przez co brud napotyka na niewidoczną barierę, która uniemożliwia mu wnikanie w głąb runa. Takie zabezpieczenie jest możliwe niezależnie od tego, z jakim materiałem mamy do czynienia. Wełna, syntetyki, włókna mieszane czy welurowe nie stanowią problemu. Jednakże impregnacja to nie czary i żywotność działania chemii jest ograniczona w czasie, przez to z każdym miesiącem użytkowania powłoki ścierają się i stają się bardziej podatne na zabrudzenia. Rozwiewając Państwa wątpliwości, impregnaty najnowszej generacji, które stosujemy przez nas są w 100% bezpieczne dla użytkownika.